Granit jest kamieniem twardym. Wydobywały go z ziemi ruchy skorupy ziemskiej. Nasuwające się na siebie płyty tektoniczne, dawniej lub obecnie czynnych sejsmicznie rejonów, odsłaniały przepiękne w wyglądzie skały granitowe, stawiając je nierzadko na szczytach niedosięgłych gór, a innym razem w dolinach, gdzie do dziś istnieją stare wyrobiska.
Obrobiony granit nabiera wartości. Płyty granitowe cena, których równa się, może nie złota w swej wadze, ale niewiele mu ustępując, sprawia, że rzemieślnicy obrabiający ten materiał zawsze należeli do awangardy zawodowej wszystkich epok. Całe płyty granitowe na wymiar stosuje się na wiele elementów konstrukcyjnych wchodzących skład budowli, a także ciągów komunikacyjnych. Płyty granitowe chodnikowe i te używane na schody po wypolerowaniu stają się połyskliwe i w obecności wody nieznośnie śliskie. Na tę niedogodność stosuje się płyty granitowe płomieniowane. Pod wpływem temperatury powierzchnia obrabianej płyty traci spoistość i nabiera aksamitnej chropowatości. Dzięki temu staje się anty poślizgowa. Podobny efekt daje groszkowanie granitu, które wykonuje się mechanicznie przy pomocy przystawek do urządzeń udarowych.
Powierzchnia, którą ma groszkownik do kamienia, przypomina tłuczek do mięsa. Faktura, jaką tworzy groszkownik do granitu daje inny efekt niż płomieniowanie. Wrażenie artystyczne jednak pozostaje niezatarte.