Dodanie luster do wystroju domu to pewny strzał w dziesiątkę, a w ofercie znajdują się lustra odpowiadające wszystkim gustom. Nie dość, że są obiektami funkcjonalnymi, to jeszcze dają poczucie przestronności i zwielokrotniają świetlistość.
Szeroki repertuar zastosowań luster
Lustra są niezbędnym elementem w każdym domu i to nie tylko do przeglądania się w sobie. Są bardzo dekoracyjne w salonie, przedpokoju, sypialni czy łazience. Jedną z istotnych cech luster jest wielka różnorodność występujących modeli: można je znaleźć w nieskończonej liczbie materiałów, kształtów, rozmiarów i stylów. Wszystkie wzmacniają naturalne światło i poczucie przestrzeni, dzięki czemu doskonale nadają się do małych pomieszczeń.
Antyczne lustra
Postarzane lustra oferują dodatkowy styl, a gdy są naprawdę stare, wartość wzrasta jeszcze bardziej. Dziś można kupić lustra antycznym wyglądzie, które wyglądają bardzo realnie, do tego stopnia, że trudno powiedzieć, czy są naprawdę antyczne, czy są reprodukcją.
Jak rozpoznać wiek lustra?
Jak dowiedzieliśmy się z portalu https://salonstylu.pl na lustrze należy szukać rys i utlenionych miejsc. Ponadto stare szkło miało kiedyś wiele niedoskonałości i drobnych pęcherzyków powietrza wynikających z procesu produkcji, w przeciwieństwie do luster przemysłowych, które są idealnie jednolite. Jeśli przyjrzysz się dokładnie szkłu i wykryjesz te niedoskonałości, może to wskazywać, że lustro jest naprawdę zabytkowe. Możesz również zwrócić uwagę na ramę, aby spróbować określić jej wiek.
Proces chemiczny
Lustra wykonywane są ze zwykłego szkła, na które z tyłu nakładana jest specjalna folia. Z biegiem czasu stosowano do tego różne materiały.
Od XVI wieku stosowano rtęć na cienkiej warstwie cyny. Następnie szkło zostało umieszczone na tej mieszaninie i nastąpiła reakcja chemiczna, w wyniku której powstała warstwa odbijająca lustro. Z czasem powłoka na tylnej stronie lustra zmatowiała i pojawiły się ciemne, nierówne plamy, również na skutek utleniania się materiału.
W późniejszym okresie wykonywano lustra, dodając do szkła, oprócz innych składników, taflę płynnego srebra wykonanego z azotanu srebra.