Gruntowanie to wstępny etap, który ma na celu przygotować podłoże, przed nałożeniem kolejnych powłok. W jakim celu to robimy?? Otóż, gruntowanie ma wiele wiele zalet i zastosowań.
Zaletami gruntowania są:
- wyrównanie i zmniejszenie chłonności podłoża, jak i jego wzmocnienie;
- lepsza przyczepność dla kolejnych warstw;
- paraprzepuszczalność;
- wiąże resztki zanieczyszczeń;
- utrudnia rozwój grzybów i pleśni.
Do gruntowania, możemy użyć: wałka, pędzla lub natrysku. Najlepszym narzędziem do gruntowania, jest jednak pędzel, który umożliwia głęboką penetrację podłoża. Wałek natomiast, jest najczęściej używany, przy gładziach gipsowych.
Co się stanie, gdy nie zagruntujemy powierzchni?
Otóż, gdy nie zagruntujemy podłoża pod farbę, będzie ona odchodzić od powierzchni. Przyczyną takiego wykonania bezie, iż gips wyssie wodę z farby, zanim zdąży ona związać. W przypadku, kiedy nie zagruntujemy podłoża pod gładź, efekt będzie podobny. Przy klejeniu płytek na podłoże niezagruntowane, płytki będą odklejać się razem z klejem. Klej, nie będzie dokładnie związany ze ścianą.
Więc nie warto oszczędzać, na gruntowaniu podłoży. Grunt podkładowy, nie jest wielką inwestycją. Z pewnością prace wykonane na nim, będą trwalsze. Nie warto kupować także tanich gruntów, którym bliżej do wody, niż do wysokiej jakości gruntu.
Gruntowanie to niezwykle ważny proces przygotowywania powierzchni do robót wykończeniowych!